Redakcja półrocznika „Nowa Biblioteka” wstępnie ocenia zgodność nadesłanych materiałów z profilem danego tomu oraz podstawowymi wymogami dotyczącymi warsztatu naukowego i poziomu merytorycznego. Przyjmowane są tylko te artykuły, które są oryginalną twórczością Autora, nie naruszają praw osób trzecich i nie zostały wcześniej opublikowane lub skierowane do druku.
Zakwalifikowane artykuły są kierowane do dwóch recenzentów (w przypadku jednej recenzji negatywnej tekst trafia do trzeciego recenzenta). Z zachowaniem zasad poufności, dokonywana jest ocena tekstów przez specjalistów (powoływanych na potrzeby każdego tomu). Recenzenci nie są członkami Redakcji pisma oraz nie są zatrudnieni w jednostce wydającej półrocznik. Procedura recenzowania artykułów przebiega zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Nazwiska recenzentów poszczególnych numerów nie są ujawniane. Raz w roku Redakcja podaje do publicznej wiadomości listę recenzentów współpracujących (na stronie WWW).
Autorzy są informowani o wyniku recenzji swojego tekstu oraz otrzymują do wglądu formularz recenzji. Redakcja pośredniczy w kontaktach między Recenzentem a Autorami oraz umożliwia ustosunkowanie się Autora do uwag Recenzenta. Ostateczną kwalifikację tekstów do druku podejmuje Komitet Redakcyjny. W sytuacjach wyjątkowych opinię wydają członkowie Rady Naukowej.
Redakcja odmawia opublikowania materiałów autorskich w przypadku:
a) gdy zostaną ujawnione jakiekolwiek przejawy nierzetelności naukowej, a zwłaszcza przypadki „ghostwriting” i „ guest authorship”,
b) gdy autor nie zgadza się na wprowadzenie koniecznych poprawek merytorycznych zaproponowanych przez Recenzenta lub Redakcję.
Nadesłanie artykułu do publikacji w „Nowej Bibliotece” jest równoznaczne z wyrażeniem przez Autora zgody na poddanie się opisanej procedurze recenzyjnej. Przyjęcie tekstu do druku oznacza zgodę Autora na jego publikację oraz przekazanie praw autorskich wydawcy. Autor składa oświadczenie pisemne, że utwór jest dziełem oryginalnym i nie zostały naruszone prawa autorskie innych osób.